Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Zastosowanie technologii RFID w przesyłkach kurierskich
250
post-template-default,single,single-post,postid-250,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Zastosowanie technologii RFID w przesyłkach kurierskich

Zastosowanie technologii RFID w przesyłkach kurierskich

23:43 21 Luty w Zastosowania

Analizując dynamikę wzrostu obrotów i perspektywy rozwoju firm świadczących usługi kurierskie, można dojść do wniosku, iż usługi kurierskie zaczynają odgrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu gospodarki światowej. W czasach, kiedy konkurencja na rynkach jest bardzo silna, a otoczenie ciągle ewoluuje, zmieniając swoje oczekiwania wobec usługodawców,  w erze tworzenia globalnej wioski i społeczeństwa uzależnionego od wiedzy, operatorzy oferujący usługi kurierskie muszą sprostać coraz wyższym oczekiwaniom klientów.

Wprowadzenie

       Analizując dynamikę wzrostu obrotów i perspektywy rozwoju firm świadczących usługi kurierskie, można dojść do wniosku, iż usługi kurierskie zaczynają odgrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu gospodarki światowej. W czasach, kiedy konkurencja na rynkach jest bardzo silna, a otoczenie ciągle ewoluuje, zmieniając swoje oczekiwania wobec usługodawców,  w erze tworzenia globalnej wioski i społeczeństwa uzależnionego od wiedzy, operatorzy oferujący usługi kurierskie muszą sprostać coraz wyższym oczekiwaniom klientów. Istotnym czynnikiem umożliwiającym realizację wyznaczonych celów dotyczących: zwiększenia tempa, poprawy bezpieczeństwa, dostarczenia informacji dotyczących przesyłki, śledzenia drogi paczki  oraz obniżenia kosztów, są systemy wspomagające działalność kuriera.

Korzyści wynikające z implementacji technologii RFID są największe w obszarach sortowania i śledzenia przesyłek kurierskich, spośród całego procesu świadczenia usługi kurierskiej, stad też najintensywniejsze badania i symulacje, oraz prace wdrożeniowe prowadzone są w tych zakresach.

       „Systemy RFID zasadniczo wykonują taką samą pracę, jak powszechnie używane kody paskowe: dostarczanie informacji o produkcie, o zawartości palety lub o całych zasobach magazynowych. Najważniejsza cecha RFID jest uwidoczniona w ich nazwie: Radio Frequency Identification – technologia oparta na falach radiowych. W odróżnieniu od kodów paskowych informacja nie musi być odczytywana przez laser, co jest nieco pracochłonne. Cały proces przebiega za pośrednictwem transmisji radiowej – błyskawicznie, automatycznie i bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Pozwala to na znaczne uproszczenie i przyspieszenie procesów magazynowych, jak również przepływu przesyłek pomiędzy magazynami. Automatyzacja procesu identyfikacji pozwala na uzyskanie informacji, jakie przesyłki i w jakiej ilości znajdują się w danej zbiorczej jednostce transportowej, bez konieczności skanowania każdego kodu kreskowego (dostawcy technologii gwarantują odczyt do około 400 tagów pasywnych na sekundę). Czas w procesach operacyjnych odgrywa  niezwykle ważną rolę, a w  szczególności  w branży kurierskiej, gdzie klienci wymagają  jak najpóźniejszych odbiorów oraz  terminowości doręczeń. W tym przypadku  ilość miejsc skanowania kodu kreskowego ma fundamentalne znaczenie dla czasu trwania operacji magazynowych.”

zastosowanie RFIDŹródło:http://blog.barcoding.com/2008/07/rfid-readers/

Przykłady zastosowań RFID przez kurierów

      „Zastosowanie technologii Radio Frequency Identification w TNT Express sięga 2005 roku. Obecnie zakończyła się kolejna faza wdrożenia RFID. Obejmuje ona 16 tys. kontenerów w 200 lokalizacjach na terenie 29 państw europejskich, w tym w Polsce. TNT Express stosuje RTLS (Real Time Location System) w celu zautomatyzowania zarządzania liczbą kontenerów metalowych, które są stosowane do transportu paczek pomiędzy lokalizacjami w ramach europejskiej sieci TNT.

      Do każdego kontenera dołączone są etykiety identyfikacyjne, a specjalny software MobileView pozwala na śledzenie i zarządzanie ruchem tych kontenerów wraz z ich zawartością. To rozwiązanie eliminuje potrzebę manualnego śledzenia i skanowania każdego kontenera oddzielnie w celu określenia ich liczby w danej lokalizacji TNT. Efektem zastosowania takiego rozwiązania jest poprawa w zakresie użytkowania kontenerów, obniżenie kosztów wynikających z potrzeby ich wymiany lub uzupełnienia stanu liczbowego. Wszystko to na koniec przekłada się na zapewnienie terminowych doręczeń.

      Software MobileView pozwala na centralne zarządzanie 16 tys. kontenerów rozlokowanych całej Europie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego wyszukiwania, powiadamiania i raportowania, jakimi charakteryzuje się ta aplikacja, pracownicy TNT mogą ściśle i w czasie rzeczywistym określić lokalizację kontenerów oraz zoptymalizować ich użycie. MobileView generuje powiadomienia o nadmiarze i braku kontenerów w danych lokalizacjach. Dzięki temu rozwiązaniu TNT Express ma całkowitą kontrolę nad stanem swoich kontenerów oraz pełen audyt ich wykorzystania. Rozwiązanie składa się z elektronicznych, przemysłowych etykiet AeroScout’s T2-EB. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone w elektroniczny chip z pamięcią i anteną, za pośrednictwem których następuje transmisja danych. Te stosowane przez TNT Express zostały zaprojektowane tak, aby spełniały swoje zadanie w trudnych z uwagi na wysoki poziom hałasu i silne wibracje warunkach. Ponadto obecne rozwiązanie eliminuje potrzebę wykorzystywania i utrzymywania dodatkowych sieci bezprzewodowych w biurach i magazynach TNT.”

Współpraca DHL Express z OTC

      W związku z wymaganiami co do warunków transportu i przechowywania środków medycznych, DHL wprowadził nowy typ opakowania umożliwiający utrzymywanie i kontrolowanie preferowanej temperatury przesyłki. W razie awarii opakowania tzw. lodówki lub czytnika temperatury zawartość przesyłki może uleć nieodwracalnemu zniszczeniu. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem, gdyż zawartością mogą być drogie środki medyczne lub bezcenne organy człowieka, mogące uratować drugiej osobie życie. Każde opakowanie znakowane jest także specjalnymi etykietami zawierającymi informacje dotyczące warunków przechowywania pojemników(np. daleko od źródeł ciepła),  a także sposobu traktowania ich w czasie sortownia i transportu ( np. Uwaga szkło ; Tu góra).

 przesyłki kurierskie

 Źródło: http://www.kep.pl/files/TSLbiznes_2010_04.pdf

       Przeszkolono również personel w dwóch aspektach. Pierwszym to zachowanie się wobec tak specyficznych przesyłek w sortowniach i magazynach oraz drugim, odbioru  przesyłek medycznych i umieszczanie ich w zaprojektowanych do tego celach lodówkach z wbudowanymi rejestratorami temperatury. Zgodnie z wymogami klienta, przygotowany też został plan działania w sytuacjach awaryjnych, np. złych warunków pogodowych lub awarii samochodu. Przy obsłudze branży medycznej najważniejsze jest bezpieczeństwo, indywidualne podejście i zaufanie.

przesyłki kurierskie 2Często przewożone są próbki medyczne do analiz z określonym, najczęściej krótkim, terminem ważności. Każda próbka jest wyjątkowa, bez możliwości powtórzenia. Jeśli transport się opóźni, staje się bezużyteczna. To duża odpowiedzialność, dlatego klient, musi mieć pewność, że  firma  kurierska jest przygotowana do tego typu obsługi. Opracowano specjalne wskazówki dla kurierów i osób odpowiedzialnych za obsługę przesyłek wrażliwych w terminalach. – dzięki danym zapisanym on-line w systemie DHL „wrażliwa” przesyłka jest monitorowana na wszystkich etapach procesu. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji, natychmiast uruchamiane są procedury postępowania w sytuacjach awaryjnych, na przykład kurier zastępczy. Zapewnia to klientowi odpowiedni bufor bezpieczeństwa, tak ważny w przypadku obsługi wrażliwych przesyłek kurierskich do jakich z pewnością należą przesyłki medyczne ze środkami medycznymi i organami ludzkimi z krótkim okresem użyteczności.

Źródło: http://www.kep.pl/files/TSLbiznes_2010_04.pdf

Technologia RFID w  firmie FedEx
FedEx Ground używa RFID do śledzenia przesyłek w środowisku (B2C) bussines to customer. Technologia identyfikacji radiowej umożliwiła, zamianę starych skanerów ręcznych na nowe urządzenia łączące w sobie możliwości użytkowe  PC  i  Bluetooth. Dzięki zintegrowaniu tych  nowoczesnych rozwiązań i  Radio Frequency Identification, pracownicy firmy mają możliwość  monitorowania  przyjazdów  i automatycznego pobierania danych z serwerów. Na przykład, jeśli nadawca chce wiedzieć, gdzie znajduje się przesyłka klienta, nadawca/kurier musi tylko wpisać numer referencyjny na PocketPC, by natychmiastowo i bezpośrednio sprawdzić, gdzie paczka znajduje się w magazynie. Zastosowanie RFID pozwala zmniejszyć przeciążenie zapasów w magazynach, jak również umożliwia śledzenie i monitorowania przesyłek. PocketPC wraz  z GPRS, zapewnia skuteczne rozpowszechnianie informacji, dzięki którym których klienci są w stanie jednoznacznie zlokalizować położenie przesyłek. Funkcja Tracking używana jest  jednego do lokalizowania paczki w kraju, przechowalni/magazynie lub podczas dostawy. W związku z tym RFID jest jak klucz do sprawnego przebiegu procesu transportu. Na przykład, klient wysłał paczkę do swojego przyjaciela w Chinach, ale chciałby wiedzieć, gdzie jest ona w danym momencie. Może ją znaleźć za pomocą RFID, gdyż w każdym magazynie, ciężarówce czy samolocie FedEx znajdują się czytniki odpowiedzialne za monitorowanie zawartości. System po zlokalizowaniu odpowiedniego tagu, za pomocą technologii GPRS przekazuje informacje klientowi który wysłał zapytanie. Poniżej znajduje się film poglądowy, dotyczący procesu pakowania i monitorowania prawidłowego przebiegu procesu z wykorzystaniem technologii RFID, stosowanej w FedEx.

film

Wady technologii

       Barierą w zastosowaniu tej technologii w rozwiązaniach dla branży kurierskiej była do niedawna wielkość tagów, jak również ilość informacji, które można było na nich przechować, jednak w ostatnich latach dokonał się znaczny postęp w tej dziedzinie. Obecnie dostawcy oferują tagi o grubości 0,4 mm, co pozwala na ich umieszczenie w etykiecie lub liście przewozowym wypełnianym podczas podjęcia przesyłki.

       Istotnym parametrem z uwagi na bezpieczeństwo przesyłek jest poprawność odczytu. Dostawcy technologii gwarantują wartość tego wskaźnika na poziomie 99 procent – taki poziom jakości jest jednak notowany w przypadku jednorodnego asortymentu. W przypadku przesyłek kurierskich mamy do czynienia z różnorodną zawartością, co znacznie zmniejsza skuteczność odczytu. Ułożenie przesyłki, która zawiera elementy metalowe nad tagiem, znacznie utrudnia odczytanie zapisanych w nim informacji. Kolejnym ograniczeniem mającym negatywny wpływ na jakość odczytu są powszechnie stosowane w branży kurierskiej wykonane z metalu nośniki transportowe, które mogą powodować zjawisko zwane klatką Faradaya, czego konsekwencją może być to, że tagi znajdujące się w zbiorczym nośniku transportowym nie będą odczytane. W przypadku nałożenia się tych dwóch czynników rzeczywisty poziom jakości odczytu ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Perspektywy rozwoju zastosowania RFID

      Technologia RFID w branży kurierskiej będzie coraz szerzej stosowana począwszy od identyfikacji zbiorczych opakowań transportowych w sieci, pojazdów kurierskich oraz liniowych, aż do poziomu identyfikacji każdej przesyłki w procesie operacyjnym. Proces wdrożenia nie będzie z pewnością postępował tak dynamicznie, jak to miało miejsce w przypadku identyfikacji przy zastosowaniu kodów kreskowych. Jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na dynamikę upowszechniania się technologii RFID oraz ilości wdrożeń jest jej cena. Wraz ze standaryzacją i upowszechnianiem się technologii RFID ceny tagów spadają, jednak koszt ich zakupu przewyższa optymalizację kosztową wynikającą z wdrożenia tej technologii. Wpływ na decyzje wdrożeniowe w branży kurierskiej ma nie tylko cena samych transponderów, ale również urządzeń niezbędnych do odczytu i przesyłania danych. Koszt jednej bramki z antenami i kolektorem danych to wydatek rzędu 15 tysięcy zł, a w zależności od magazynu i ilości punktów identyfikacji koniecznym jest zainstalowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu takich bramek, co wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów inwestycyjnych na samą infrastrukturę. Spadek cen z całą pewnością będzie miał istotny wpływ na decyzję o wdrożeniu tego rozwiązania.

Bibliografia:

  1. Mikrochipy z możliwością komunikacji podbijają świat logistyki, http://www.kep.pl/artykuly.php?a_id=42
  2. RFID w usługach kurierskich Eurologistics Luty-Marzec 2011 nr 1/2011 ( 62)
  3. Arkadiusz Kawa, Logistyka w służbie medycyny, Współpraca DHL Express z firmą farmaceutyczną, www.kep.pl/files/TSLbiznes_2010_04.pdf
  4. TNT wprowadza RFID do śledzenia kontenerów: http://www.kep.pl/aktualnosci.php?n_id=1209
  5. Logistyka w służbie medycyny Współpraca DHL Express z firmą farmaceutyczną, TSL Biznes Kwiecień 2010
  6. Nowoczesne technologie w logistyce, praca zbiorowa pod redakcją naukowa Jana Długosza,  Polskie wydawnictwo ekonomiczne, Warszawa 2009
  7. http://ccit205.wikispaces.com/FedEx+(Case+Study)

 Materiały zebrali i zredagowali: Anna Kudelska, Krzysztof Skrzyński gr. 8 LM

FedEx Ground używa RFID do śledzenia przesyłek w środowisku (B2C) bussines to customer. Technologia identyfikacji radiowej umożliwiła, zamianę starych skanerów ręcznych na nowe urządzenia łączące w sobie możliwości użytkowe  PC  i  Bluetooth. Dzięki zintegrowaniu tych  nowoczesnych rozwiązań i  Radio Frequency Identification, pracownicy firmy mają możliwość  monitorowania  przyjazdów  i automatycznego pobierania danych z serwerów. Na przykład, jeśli nadawca chce wiedzieć, gdzie znajduje się przesyłka klienta, nadawca/kurier musi tylko wpisać numer referencyjny na PocketPC, by natychmiastowo i bezpośrednio sprawdzić, gdzie paczka znajduje się w magazynie. Zastosowanie RFID pozwala zmniejszyć przeciążenie zapasów w magazynach, jak również umożliwia śledzenie i monitorowania przesyłek. PocketPC wraz  z GPRS, zapewnia skuteczne rozpowszechnianie informacji, dzięki którym których klienci są w stanie jednoznacznie zlokalizować położenie przesyłek. Funkcja Tracking używana jest  jednego do lokalizowania paczki w kraju, przechowalni/magazynie lub podczas dostawy. W związku z tym RFID jest jak klucz do sprawnego przebiegu procesu transportu. Na przykład, klient wysłał paczkę do swojego przyjaciela w Chinach, ale chciałby wiedzieć, gdzie jest ona w danym momencie. Może ją znaleźć za pomocą RFID, gdyż w każdym magazynie, ciężarówce czy samolocie FedEx znajdują się czytniki odpowiedzialne za monitorowanie zawartości. System po zlokalizowaniu odpowiedniego tagu, za pomocą technologii GPRS przekazuje informacje klientowi który wysłał zapytanie. Poniżej znajduje się film poglądowy, dotyczący procesu pakowania i monitorowania prawidłowego przebiegu procesu z wykorzystaniem technologii RFID, stosowanej w FedEx.Technologia RFID w  firmie FedEx
FedEx Ground używa RFID do śledzenia przesyłek w środowisku (B2C) bussines to customer. Technologia identyfikacji radiowej umożliwiła, zamianę starych skanerów ręcznych na nowe urządzenia łączące w sobie możliwości użytkowe  PC  i  Bluetooth. Dzięki zintegrowaniu tych  nowoczesnych rozwiązań i  Radio Frequency Identification, pracownicy firmy mają możliwość  monitorowania  przyjazdów  i automatycznego pobierania danych z serwerów. Na przykład, jeśli nadawca chce wiedzieć, gdzie znajduje się przesyłka klienta, nadawca/kurier musi tylko wpisać numer referencyjny na PocketPC, by natychmiastowo i bezpośrednio sprawdzić, gdzie paczka znajduje się w magazynie. Zastosowanie RFID pozwala zmniejszyć przeciążenie zapasów w magazynach, jak również umożliwia śledzenie i monitorowania przesyłek. PocketPC wraz  z GPRS, zapewnia skuteczne rozpowszechnianie informacji, dzięki którym których klienci są w stanie jednoznacznie zlokalizować położenie przesyłek. Funkcja Tracking używana jest  jednego do lokalizowania paczki w kraju, przechowalni/magazynie lub podczas dostawy. W związku z tym RFID jest jak klucz do sprawnego przebiegu procesu transportu. Na przykład, klient wysłał paczkę do swojego przyjaciela w Chinach, ale chciałby wiedzieć, gdzie jest ona w danym momencie. Może ją znaleźć za pomocą RFID, gdyż w każdym magazynie, ciężarówce czy samolocie FedEx znajdują się czytniki odpowiedzialne za monitorowanie zawartości. System po zlokalizowaniu odpowiedniego tagu, za pomocą technologii GPRS przekazuje informacje klientowi który wysłał zapytanie. Poniżej znajduje się film poglądowy, dotyczący procesu pakowania i monitorowania prawidłowego przebiegu procesu z wykorzystaniem technologii RFID, stosowanej w FedEx.
Tags: