Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | RIFIDI – opis, instalacja, zastosowanie
315
post-template-default,single,single-post,postid-315,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

RIFIDI – opis, instalacja, zastosowanie

RIFIDI – opis, instalacja, zastosowanie

20:32 19 Marzec w Middleware

Opis produktu:

Rifidi jest kompletną platformą middleware do budowy wszystkich aspektów stosowania RFID. Posiada nowczesne narzędzie do prototypowania i serwer middleware, które pozwalają przejść z pomysłu do produkcji aplikacji.

Rifidi pozwala na szybkie tworzenie prototypów i wdrożeń RFID na wysoce wydajnej, ciągle rozwijanej platformie open source.

Platforma Rifidi składa się z dwóch zestawów programów:

Rifidi Toolkit jest środowiskiem bazującym na platformie Eclpise mającej na celu protoypowanie i symulowaniu działaniu środowiska RFID. Pozwala na stworzenie wirtualnych czytników, tag’ów oraz zdarzenia które będą zachowywać się tak jak rzeczywiste odpowiedniki.

Rifidi Edge jest stabilną platformą middleware do opracowywania i wdrażania aplikacji RFID. Silnik aplikacji zwany Esper został specjalnie skustomizowany do działania w środowisku RFID. Pozwala na wydajną obsługę i przetwarzanie dużej ilości danych z wielu kanałów jednoczesnie.

Wymagania systemowe:

Microsoft Windows 2000/XP/2003 lub Linux (Ubuntu, Red Hat, SuSe)

Sun Java Runtime Environment 1.6 (J2SE 6.0) update 10 lub wyżej

 

Rifidi Edge:

Sterowniki RFID Edge są urządzeniami półprzewodnikowymi, które znajdują się zazwyczaj na krawędziach (wejście lub wyjście) identyfikacji radiowej systemu (RFID). Są używane do kontroli wszystkich wejść / wyjść (I / O) urządzeń systemu RFID oraz do filtrowania wiadomości. Ponieważ identyfikacja radiowa jest ważnym elementem zarządzania łańcuchem dostaw, kontrolery RFID Edge są przeznaczone do stosowania w środowiskach, takich jak np. magazyn. Gdzie mogą być wykorzystywane do sterowania urządzeniami takimi jak czujniki ruchu czy anteny. Poprzez integrację sterowników RFID Edge przez specjalne serwery RFID, przedsiębiorstwa mogą integrować starsze urządzenia z nowszymi urządzeniami RFID przy zachowaniu wspólnego, back-end’u.

Sterowniki RFID Edge mogą posiadać jeden lub więcej interfejsów komunikacyjnych. Dostępne są następujące opcje RS232, RS485, Ethernet, CompactFlash oraz USB

Emulator:

Rifidi Emulator jest podstawowym narzędziem Rifidi Toolkit. Pozwala on emulowanie działania czytników i odczytywania tagów. Ponadto posiada silnik skryptowy do tworzenia szybkich scenariuszy działania i odczytu tagów.

Tag Streamer:

Tag Streamer to narzędzie do testowania obciążenia serwerów Rfid Edge. To pozwala użytkownikowi na tworzenie wielu wirtualnych czytelników, łączenia ich ze sobą, a także dodawania partii tagów dla czytelników w oparciu o wzorce. Ponadto, ponieważ czytelnicy mogą istnieć na różnych fizycznych komputerach, Tag Streamer może rozdzielać swoje obciążenia na kilka maszyn. Interfejs Tag Streamer’a pozwala użytkownikom szybko zbudować niezbędne pliki XML dla zestawu testów. Ponadto pozwala użytkownikowi na łatwe uruchomienie testów.

 

Instalacja:

Jest bardzo prosta i polega na przeczytaniu i zaakceptowaniu licencji oraz wskazaniu miejsca instalacji. Każdy z wymienionych wyżej produktów instaluje się oddzielnie

 

Przykład zastosowania:

 

 

Rifidi Prototyper

Prototyper to aplikacja pozwalająca na tworzenie 2-wymiarowych modeli używanych do definiowania procesów.

Każdego roku, tysiące dolarów w postaci aktywów (obiektów) są tracone w wyniku kradzieży wartościowego wyposażenia. Technologia RFID posiada potencjał do wyeleminowania tego probelmu. Poniższa prezentacja pokazuje jak można wykorzystać oprogramowanie Rifidi do stworzenia kompletnego rozwiązania śledzącego wartościowe obiekty. W skład rozwiązania wchodzą „wirtualna infrastruktura” do prezentacji, Rifidi Edge Server przechowujący odczyty z tagów, zestaw reguł biznesowych (procesów), które są zintegrowane z aplikacją kliencką służącą zarówno jako narzędzie konfiguracyjne jak i monitor procesów.

 

 

 

Krystian Rozbiecki, Marcin Lechowski, Michał Purzycki

*Artykuł powstał na podstawie materiałów ze stron http://rifidi.org oraz http://wiki.rifidi.org

Oceń ten artykuł