Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Płatności zbliżeniowe – opis rynku, stan obecny oraz prognozy rozwoju.
3248
post-template-default,single,single-post,postid-3248,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Płatności zbliżeniowe – opis rynku, stan obecny oraz prognozy rozwoju.

Płatności zbliżeniowe – opis rynku, stan obecny oraz prognozy rozwoju.

14:54 01 Grudzień w Inne

Czym są płatności zbliżeniowe?

Płatności zbliżeniowe, zwane też płatnościami bezstykowymi to forma bezgotówkowej transakcji możliwej do przeprowadzenia dzięki technologii radiowej tzw. RFID.  Przy wykorzystaniu standaryzowanych protokołów oraz urządzeń, potrzeba autoryzowania transakcji (czyli podania kodu pin), jaki i bezpośredniego kontaktu nośnika z terminalem, została wyeliminowana. Korzystając z nośnika, który oprócz formy karty może przyjmować postać zegarka, breloka czy też telefonu komórkowego, zbliżamy go do urządzenia skanującego, co pozwala na skrócenie czasu trwania operacji płatności. Przesyłanie informacji odbywa się z odległości 3-5 cm od skanera. Warto dodać, że przywilej szybkich płatności gotówkowych dotyczy jak na razie zakupów nie przekraczających 50 zł (w innych krajach odpowiednio: 20 euro, 10 funtów lub 25 dolarów).

Jako produkt karty bezstykowe powstały z potrzeby i chęci skrócenia czasu płatności oraz ograniczenia zakresu płatności gotówkowych. Te szybkie płatności, jak nazywa się płatności bezstykowe, znakomicie sprawdzają się w sieciach szybkiej obsługi, kioskach, punktach poboru opłat za autostradach,  punktach sprzedaży biletów, kwitów parkingowych itp. Generalnie panuje tu zasada, że sprawdzają się one najlepiej w miejscach, gdzie średnia wielkość transakcji pojedynczej jest niewielka, natomiast liczy się szybkość jej obsługi.

Sposób działania płatności bezstykowych

Technologia NFC (near field communication) to podstawa działania płatności bezstykowych. Wykorzystuje ona bezprzewodową, radiową transmisję danych opierając się na standardach jakości ISO 18092, które w rzeczywistości są połączeniem innych standardów. Transmisja informacji odbywa się przy użyciu częstotliwości 13.56 MHz, a płatności zbliżeniowe bazują na protokole EMV wprowadzonym przez inicjatorów przedsięwzięcia (Euro-Card, MasterCard, Visa).

W praktyce wygląda to następująco: po dokonaniu zamówienia na daną kwotę sprzedawca wpisuje ją do terminalu, następnie po pojawieniu się kwoty na wyświetlaczu skanera posiadacz karty zbliża ją do niego. Rozlega się charakterystyczne „piknięcie” po czym automatycznie drukuje się potwierdzenie zakupu.

Karty zbliżeniowe w praktyce realizują powiedzenie „czas to pieniądz”, kiedy płatność gotówką zajmuje przeciętnie ok. 34 sekund, a transakcja przebiegająca przy użyciu tradycyjnej karty płatniczej ok 27 sekund, płatności bezstykowe trwają średnio 12,5 sekundy. Pozwala to na obsłużenie dwukrotnie większej liczby transakcji przez terminal niż w przypadku tradycyjnych kart i ponad 2,5-krotnie większej, niż gotówką, co przekłada się na zwiększenie obrotów w punkcie handlowym.

Rynek płatności zbliżeniowych

 Open Finance szacuje, że łączna liczba wydanych kart zbliżeniowych na koniec września 2012 wynosiła 13,4 mln, co daje wzrost o ponad połowę w stosunku do roku poprzedniego.  Ogólna liczba kart płatniczych wyposażona w technologie bezstykową na polskim rynku przekracza już 40% całości i stale rośnie, ponieważ zaledwie kilka banków nie wydaje jeszcze kart w tym standardzie (Bank BGŻ, Meritum Bank, Toyota Bank, VW Bank i Kredyt Bank).

Mimo znacznego przyrostu ilości nośników bezstykowych, ich użycie wciąż nie jest aż tak wysokie, ponieważ sporo klientów obawia się o bezpieczeństwo transakcji. Zachętą dla niepewnych powinna być stale wzrastająca liczba urządzeń do wykonywania płatności, obecnie (09.2012) ich liczbę szacuje się na 90 tys., co daje wzrost o 13tys. w stosunku do roku ubiegłego. Statystycznie w co trzecim terminalu płatniczym można dokonać płatności bezdotykowej. Ostatnie badania pokazują znaczny entuzjazm Polaków w odniesieniu do płatności bezgotówkowych. Mimo, że sytuacja makroekonomiczna w Europie jest dosyć trudna, konsumenci w Polsce wciąż są w dobrych nastrojach. Zarówno wartość transakcji jak i ich ilość zarejestrowana przez terminale Polcard w pierwszym kwartale 2012 r. przekroczyła znacznie te w wartości w odniesieniu do tego samego okresu z przed roku. Dynamika wzrostu wynosiła średnio 17%.

Rosnąca popularność transakcji bezstykowych.

Wzrost ogólnej liczby i wartości transakcji rejestrowanych przez terminale Polcard zanotowany w pierwszym okresie, był wynikiem entuzjastycznego przyjęcia innowacji w postaci płatności bezstykowych przez klientów. Można zauważyć, że usługa, która jeszcze w 2011 r. była rynkową niszą dziś jest silnie promowana przez banki, agentów rozliczeniowych i organizacje kart płatniczych. Tempo wzrostu może budzić podziw, w październiku 2011 r. zarejestrowano nieco ponad 500 tys. transakcji, natomiast już w marcu 2012 r. liczba transakcji wyniosła prawie 900 tys.

Wraz ze wzrostem ilości transakcji proporcjonalnie wzrastała kwota transakcji dokonywanych bezstykowo. W lutym 2012 r. wartość transakcji płatniczych zarejestrowanych przez Polcard przekroczyła magiczną barierę 10 mln zł, a już w marcu wynosiła prawie 12 mln zł. Warto dodać, że aż 73% wszystkich transakcji bezstykowych stanowią płatności do 20 zł. i w nich upatruje się największy potencjał rynku. Jak pokazują badania około 48 % transakcji dokonywanych na wszystkich urządzeniach do akceptacji kart nie przekracza kwoty 50 zł, co świadczy o tym, że te wszystkie płatności mogłyby być dokonywane bezstykowo.

Najdynamiczniejsze wzrosty popularności płatności zbliżeniowych notują branże, w których czas obsługi klienta jest najważniejszym wyznacznikiem jakości czyli np. restauracje fast-food. Mcdonald’s przeprowadził pionierskie badania dotyczące wpływu skrócenia czasu płatności na ogólną wartość sprzedaży i odnotował 1% wzrost sprzedaży w ciągu dnia przy skróceniu czasu płatności o 6 sekund. Stąd też takie rozwiązania są szybko adaptowane przez bary małej gastronomii, restauracje szybkiej obsługi, supermarkety czy też punkty sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.

Przykładem efektywnego wdrożenia płatności bezdotykowej w komunikacji miejskiej jest Wrocław, gdzie notowany jest gwałtowny wzrost korzystania z tego rozwiązania. Podobnie jest z parkomatami w Krakowie, które są częścią pierwszego takiego systemu w Polsce. Sporym impulsem do popularyzacji płatności bezstykowych były niedawne mistrzostwa Europy w piłce nożnej, gdzie w strefach kibicach płacono wyłącznie przy ich wykorzystaniu. Poza tym MasterCard i Visa promują płatności zbliżeniowe na imprezach masowych, takich jak np. Heineken Open’er, Woodstock, Nowe horyzonty czy Off festival, gdzie wszelkie płatności można dokonywać w ten sposób.

Patrząc na rozwój technologii bezstykowych na świecie można odnotować duży jej sukces w moskiewskim metrze, które znacznie zwiększyło wydajność terminali, wygodę podróżnych i przyczyniło się do zmniejszenia poziomu oszustwa i znacznej obniżki kosztów utrzymania i kosztów operacyjnych. Ameryka Północna, Japonia i Chiny (głównie Hongkong) są uznawane za prawdziwych entuzjastów płatności zbliżeniowych. W Hongkongu najwięcej płaci się zbliżeniowo za taksówki, dostęp do biur, drobne zakupy, transport publiczny. Europa głównie korzysta z kart bezstykowych w płatnościach za transport, choć tendencja wykazuje duży wzrost płatności za drobne zakupy.

Nowe technologie, prognozy i szanse rozwoju rynku

Płatności telefonem komórkowym

 Ostatnio ciekawość na polskim rynku wzbudzają płatności zbliżeniowe wykonywane za pomocą telefonów komórkowych, dostępne jak dotąd w sieciach Orange i T-Mobile. W Orange usługa nazywa się Orange Cash i polega na zintegrowaniu karty sim z kartą płatniczą (SIM-centric), a realizacja przebiega przy współpracy z mBankiem i MasterCard. Niestety rozwiązanie w obecnej postaci wydaje się być dosyć ubogie dlatego, że nośnik bezstykowy działa na zasadzie karty przedpłaconej co znacznie zmniejsza użyteczność telefonu. Dodatkowo póki co nie powstała żadna aplikacja wspierająca zarządzanie środkami na koncie oraz transakcje. T-Mobile świadczy usługę MyWallet opartą na aplikacji i pozwala integrować ze smartfonem nie tylko karty płatnicze. Perspektywy rozwoju są więc duże, gdyż w przyszłości będzie można zintegrować z telefonem kartę miejską, lojalnościową lub kartę wstępu. Proces wspiera Polbank, mBank oraz MasterCard. Kolejne instytucje finansowe planują wprowadzić płatności mobilne i można odnieść mylne wrażenie, że wkrótce będziemy używać wyłącznie telefonów do płatności. Mimo optymizmu taka wizja to kwestia zapewne kilku lat, ponieważ wymaga ona współpracy banków, pośredników płatności (Visa, MasterCard) oraz operatorów sieci GSM. Wiele rozwiązań nie przyjęło się w Polsce podczas testów np. nakładki na iPhone’a czy też połączenie kart bankowych z kartą microSD. Najistotniejszą wadą uniemożliwiającą zastąpienie tradycyjnego portfela płatnościami przy użyciu telefonu jest rozładowywanie się baterii często w najmniej oczekiwanym momencie.

Bankomaty zbliżeniowe

Pilotażowe bankomaty, z których pieniądze można wybrać nie przez wkładanie karty do szczeliny, ale przez przyłożenie jej lub telefonu do zewnętrznego czujnika na obudowie wprowadza  ING Bank Śląski.  Jednakże, wpisanie kodu pin wciąż będzie obowiązkowe. Jeśli jednak ktoś ma złe doświadczenia z bankomatem uszkodzonym, który odmówił wydania karty po transakcji, zapewne odetchnie z ulgą przed tym urządzeniem. Na razie z urządzeń będą mogli skorzystać tylko klienci ING z kartami zbliżeniowymi MasterCard, które umożliwią im na wypłaty rzędu 50-200 zł. Jak zapewnia ING średnia operacja wypłaty jest szybsza o 25% od tradycyjnej.

Wypłaty z palca.

Bank BPH ogłosił wprowadzenie technologii finger vein polegającej na rozpoznawaniu klienta po układzie żył na palcu. W Polsce takiego rozwiązania jeszcze nikt nie posiada. Usługa byłaby stosowana do wypłat z bankomatów biometrycznych, gdzie po przeskanowaniu palca na czytniku urządzenia klient może wypłacić pieniądze bez potrzeby posiadania karty. Pierwsze bankomaty mają zostać wprowadzone w grudniu 2012

Problem intercharge

W Polsce obecnie trwa dyskusja nad tzw. opłatami intercharge, związanymi z płaceniem za dokonywanie płatności kartą. Polityczne lobby domaga się zmniejszenia tych opłat, co może wkrótce skutkować obowiązkowym doliczaniem do wartości transakcji 2-3% dodatkowo za skorzystanie z płatności bezgotówkowej. Co prawda już teraz w niektórych terminalach (umieszczonych np. w dużych urzędach miejskich) trzeba dopłacić za płatność kartą nawet 2%, ale to tylko ewenement. Politycy chcą, by tego typu zmiany weszły w życie dla wszystkich terminali w całej Polsce. Wszystko przez to, że VISA i MasterCard nie mogą dojść do porozumienia w sprawie obniżenia intercharge w naszym kraju. Taki rozwój wypadów w znaczny sposób zmniejszyłby zainteresowanie tym rodzajem płatności i zahamował jego gwałtowny rozwój.

Prognozy i podsumowanie.

Rynek płatności bezstykowych według opinii ekspertów dalej będzie rozwijał się dynamicznie, a główną rolę w jego popularyzacji nadal będą odgrywać banki i organizacje płatnicze. Dotychczasowe sukcesy związane z działaniem kart bezstykowych na świecie pokazują, że jest to perspektywiczny kierunek rozwoju także w Polsce. Z badań wynika, że ludzie decydują się na płatności bezstykowe bardziej ze względu na wygodę, niż bezpieczeństwo. Generalnie wzrost kwot jakimi można operować w systemie płatności zbliżeniowych nie zwiększy się dopóki bezpieczeństwo płatności elektronicznych nie będzie bliskie 100%. Dlatego też, póki co nie ma sensu instalować terminali w salonach samochodowych czy sklepach meblowych. Stosowanie coraz to nowych technologii płatności zbliżeniowych (płatność telefonem), nowych urządzeń wykorzystujących rfid (bankomaty zbliżeniowe), rosnąca liczba terminali oraz technologie przyszłości (biochipy rfid), sprawiają, że wizja społeczeństwa bezgotówkowego jest całkiem realna.

Bibliografia:

http://www.platnosci-bezstykowe.nstrona.pl/

http://kontomierz.pl/blog/main/P%C5%82atno%C5%9Bci_bezstykowe

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-pokochali-platnosci-bezstykowe-2551273.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niebawem-pierwsze-w-Polsce-bankomaty-zblizeniowe-2681053.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyplaty-z-palca-Przy-bankomacie-2680548.html

http://tech.money.pl/chip-rfid-tak-kontroluja-dzieci-i-pracownikow-0-1089890.html

http://prnews.pl/analizy/platnosci-zblizeniowe-karty-juz-standardem-czas-na-telefony-2665306.html

http://www.kartyonline.net/niusy.php?id=4488

http://www.serfin.pl/16059,placenie-karta-kredytowa-stanie-sie-nieoplacalne/

http://www.pb.pl/2851083,62321,wyplaty-z-palca