Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Opis standardu Hitag
1640
post-template-default,single,single-post,postid-1640,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Opis standardu Hitag

Opis standardu Hitag

21:34 28 Maj w Technologia

Hitag jest standardem używanym głównie w przemyślę. Tagi w tym standardzie używane są przy znakowaniu zwierząt, automatyzacji przemysłu, w procesie logistyki butli gazowych, czy kartach lojalnościowy. Technologa low-frequency stosowana w hitagach sprawdza się idealnie w trudnych warunkach, gdzie wymagane jest bezpieczeństwo danych. Tagi
z rodziny hitag są zgodne ze standardami ISO 11784/85, standardami identyfikacji zwierząt ISO 14223 oraz ISO 18000-2.

Najważniejszymi cechami standardów Hitag są:

 • Szeroki zakres częstotliwości pracy od 100 kHz do 150 kHz,
 • Długotrwała, sprawdzona i niezawodna technologia,
 • Rozmiar pamięci od 64 bitów do 2048 bitów,
 • Zgodności ze światowymi standardami i przepisami,
 • Możliwość ochrony hasłem,
 • Łatwa integracja systemów.

W ramach standardu Hitag wyróżniamy:

 • HITAG 1,
 • HITAG 2,
 • HITAG S,
 • HITAG u

HITAG 1

Hitag 1 jest podstawowym, wysoko zintegrowanym transponderem, nie potrzebującym żadnych dodatkowych komponentów poza zewnętrznym czytnikiem.
Dane między czytnikiem a tagiem przesyłane są dwukierunkowo w trybie Half Duplex (oznacza to, że w danej chwili dane mogą być przesyłane tylko w jednym kierunku), istnieje również możliwość szyfrowania danych.
Tryb AntiCollision pozwala obsługiwać kilka tagów jednocześnie w ramach jednego czytnika. Hitag oferuje dwa tryby pracy protokołu: Tryb Standardowy i Tryb Zaawansowany. Tryb Zaawansowany różni się od trybu standardowego większą liczbą Startbitów (czyli bitów sygnalizujących odbiornikowi, że dane nadchodzą) oraz 8 bitową Cykliczną kontrolą nadmiarową (ang. Cyclic Redundancy Check , CRS) czyli systemem sum kontrolnych służącym do wyszukiwania przypadkowych błędów, które mogą się pojawić podczas przesyłania i magazynowania danych binarnych .
Częstotliwość pracy tagu wynosi 125 kHz. Hitag 1 daje możliwość 100000 cykli kasowania i zapisywania danych.

Hitag 1 może mieć różne formy. Oto kilka z nich:

Rys. 1. Przykładowe tagi w standardzie Hitag 1

Źródło : www.therfidshop.com

 HITAG 2

Dane w Hitag 2 transmitowane są dwukierunkowo w trybie half duplex. Aby zwiększyć bezpieczeństwo przesyłanych danych możemy je zaszyfrować. Hitag 2 oferuję 256 bitów pamięci z czego 128 bitów to pamięć użytkowa. Użytkownik może samemu konfigurować pamięć oraz tryby odczytu. W tym standardzie mamy dwa sposoby kodowania danych: Manchester i Biphase. Czas życia tagu szacowany jest na 10 lat.

Szczegółową specyfikacje tagu w standardzie hitag2 przedstawia poniższy rysunek

Rys. 2 Specyfikacja Hitag2

Rys. 3. Przykładowe tagi to znakowania zwierząt gospodarczych i gołębi

Źródło: www.gdrfid.en.alibaba.com

Poniższy filmik przedstawia sposób w jaki pracuje się na z Hitag 2 przy użyciu programu RwProg.

http://www.youtube.com/watch?v=NEbBKWPePJQ&feature=results_video&playnext=1&list=PLE535DC5D61326B23

 

HITAG S

Hitag S charakteryzuje się większą  szybkością oraz możliwością pracy  na większych odległościach. Cechą charakterystyczną Hitagów S jest to, że w ramach jednego protokołu mamy do wyboru dwa różne rozmiary pamięci:

 • Hitag S256 z pamięcią 256 bitów
 • Hitag S2048 z pamięcią 2048 bitów.

Hitag S wyposażony jest w algorytm antykolizyjny, który umożliwia odczyt maksymalnie 200 tagów w ramach jednego pola czytnika . Tagi te posiadają zakres 100 kHz do 150 kHz. Hitag S przygotowany jest do 100000 cykli zapisu/kasowania. Żywotność tagów szacuje się na około 10 lat. Hitag posiada pełną zgodność z normą ISO 11784/85 do identyfikacji zwierząt, z Niemieckim Standardem Zagospodarowania Odpadami oraz Standardem Wyścigów Gołębi. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia tagi posiadają 32 bitowy niepowtarzalny numer identyfikacyjny oraz 48 bitowy tajny klucz szyfrujący autoryzację. Poniżej przedstawione są różne modele Hitag S

 

Źródło : www.therfidshop.com
Hitag u
Tagi z tego standardu znajdują zastosowanie w następujących obszarach:
 1. Identyfikacja Zwierząt – Tagi te są zgodne z normami ISO 11784 oraz ISO 11785. Tagi te posiadają dodatkową pamięć do przechowywania danych w trybie offline dotyczących szczegółów hodowlanych.
 2. Automatyzacja pralni – ma na celu identyfikację 200 szt. odzieży dzięki jednemu urządzeniu. Tagi są odporne na działanie ciepła, wody oraz ciśnienia.
 3. Logistyka beczek z piwem oraz butli gazowych- Hitag u umożliwia rozpoznanie całej palety butli z gazem w jednym czasie oraz pomaga w sprawdzaniu autentyczności kegów z piwem w pubach. Ma to na celu ochronę marki danego produktu.
 4. Ochrona Marki – tagi umożliwiają sprawdzenie czy danych produkt jest autentyczny (firmowy), pomagają sprawdzić czy np tonery do drukarek są oryginalne.
Hitag u posiada zakres częstotliwość w przedziale 100-150 kHz. Szybkość odczytu/zapisu danych z urządzenia do transpondera to 5,2 kbit na sekundę. Szybkość transmisji danych z tagu do urządzenia to 2kbit/s, 4kbit/s oraz 8kbit/s. Urządzenia posiadają szybki antykolizyjny protokół. Hitag u posiada różne rodzaje pamięci. Występuje możliwość blokady pamięci oraz założenia 32 bitowego hasła. Tagi posiadają 48 bitowy niepowtarzalny numer identyfikacyjny.
Źródła: