Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Omówienie mechanizmu sesji w standardzie EPC Gen2.
2113
post-template-default,single,single-post,postid-2113,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Omówienie mechanizmu sesji w standardzie EPC Gen2.

Omówienie mechanizmu sesji w standardzie EPC Gen2.

22:02 27 Czerwiec w Biznes, EPCGlobal

Standard EPC Gen 2 umożliwia odczyt ogromnej ilości tagów RFID. Jeżeli mamy dużą ilość znaczników rozmieszczonych na małej przestrzeni wydajność odczytu może znacznie odbiegać od ideału. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak środowisko użytkowe, pozycja taga do anteny czy samego producenta tagów i czytników RFID.

 

W takim przypadku przychodzi z pomocą mechanizm sesji ze standardu EPC Gen 2. Jest to ważny element w procesie inwentaryzacji RFID. Sesje pozwalają na określenie jak często tag będzie odpowiadał na zapytania czytnika.

 

Tag RFID posiadają flagi „A” lub „B”. Flaga „A” jest stanem domyślnym a flaga „B” określa, czy tag został już zinwentaryzowany. W momencie inwentaryzacji, tag zmienia flagę z „A” na „B” i pozostaje w nim przez jakiś. Po upływie czasu każdy z tagów powraca do domyślnego stanu „A”.

 

Rysunek 1 Status Tagów RFID. źródło www.upway.pl

 

Odczyt tagu z flagą „A” automatycznie zmienia jego flagę na „B” oraz odczyt tagu z flagą „B” zmienia jego stan na „A”. Jeżeli skonfigurujemy czytnik tak aby czytał tagi jedynie z flagą „A” zostaną zinwentaryzowane tagi tylko z flągą „A”.

 

Użytkownik bezpośrednio nie może określić ile czasu tag będzie działał z flagą „B”. Można ten czas określić przez użycie odpowiedniej sesji.  Jeżeli tag został odczytanym w przypadku następnego polecenia inwentaryzacji pozostaje on uśpiony. Pozwala to na szybkie odczytanie pozostałych tagów. Czas w jakim tag zostaje uśpiony uzależniony jest od numeru sesji jaki wybierze użytkownik oraz samego producenta tagów. Flagi „A” oraz „B” działają w każdej sesji niezależnie.

 

Wyróżniamy następujące cztery sesje:

 

  • Sesja 0 – Tag nie jest inwentaryzowany. Odpowiada cały czas.
  • Sesja 1 – zmienia flagę na 0,5 – 5 sekund nie zależnie czy tag jest dalej pobudzany przez czytnik.
  • Sesja 2 i 3 – zmienia flagę na co najmniej 2 sekund. Zasada działania obowiązuje nawet w przypadku gdy tag przestaje być pobudzany (nie otrzymuje energii od czytnika). W przypadku gdy tag otrzymuje energie od czytnika, działa z flagą B do nieskończoności.

 

Przy procesie inwentaryzacji numer użytej sesji jest bardzo ważny. Nie możemy używać dwóch ręcznych czytników w sesji 1, 2 i 3 w jednym czasie. Nie ma większych problemów z użyciem czytników w różnych sesjach czy wszystkich w sesji 0.

 

Czas w jakim tag zostaje z flagą „B” zależy od producenta. Można znaleźć tagi które w sesji 3 oraz 4 utrzymują się nawet godzinę! Dla przykładu chip firmy Impinj w sesji 1 z chipem Monza 3 zmieniają flagę co jedną sekundę a z Monza 4 co 500 ms.

 

Wyznaczenie odpowiedniej sesji determinuje ilość tagów jaką chcemy odczytać jednocześnie. W przypadki małych ilości dobrze sprawdza się sesja 0. Jeżeli mamy paletę 2000 spodni różnie ułożonych w pudełkach najlepiej użyć sesji 2 lub 3. Wynika to z tego, że dzięki odczytowi tagów tylko z flagą „A” czytnik RFID łatwiej dociera do tagów, które jeszcze nie zostały zinwentaryzowane. Pamiętajmy że odczyt dużej ilości tagów jednocześnie powoduje kolizje, jeżeli ograniczymy ilość tagów zwiększamy efektywność odczytu. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu RFID warto określić swoje wymagania oraz wybrać odpowiedni hardware. Innymi ważnymi parametrami dla uzyskania dobrej wydajności odczytu to TX modulation,  RX decoding czy Q-Values.

 

Rozpatrzmy następujące scenariusz:

Mamy magazyn oznakowanych prefabrykatów betonowych. Inwentaryzacje za pomocą ręcznych kolektorów RFID wykonują jednocześnie dwie osoby w celu porównania wyników. W takim przypadku oba czytniki powinny odczytywać tagi z flagą „A” oraz działać w dwóch sesjach 2 oraz 3.

 

 

Autorem treści jest Adam Sadowski specjalista od technologii RFID z firmy Upway ( http://upway.pl ). Firma dostarcza rozwiązania automatycznej identyfikacji RFID. W ramach swojej działalności firma pomaga innym przedsiębiorstwom nie związanym z RFID na użycie tej technologii do realizacji swoich celów lub celów swoich klientów.

 

Tags: