Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Badania RFID w Europie
372
post-template-default,single,single-post,postid-372,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Badania RFID w Europie

Badania RFID w Europie

20:58 19 Marzec w Badania

Poniższy artykuł przedstawia wykaz instytucji badawczych i firm prowadzących prace nad technologią RFID na terenie Europy. W oparciu o wykaz i krótki opis zostanie zbudowana mapa witryn. Celem niniejszej pracy jest również krótkie wyjaśnienie istoty funkcjonalności i zasady działania metody RFID w celu jaśniejszego zobrazowania czym tak naprawdę jest technologia bezprzewodowej identyfikacji odbywającej się na drodze fal radiowych.

 

 

Mapa witryn.


LEGENDA:

Projekty badawcze:

1-6: Niemcy (AMI-4-SME, CE-RFID, CuteLoop, EU-IFM, PRIME, SToP),

7: Dania (ASPIRE),

8-10: Belgia (BRIDGE, LEAPFROG),

11: Anglia (CASAGRAS),

12-13: Szwajcaria (CoBIS, PROMISE),

14: Finlandia (Dynamite),

15: Włochy (EURIDICE),

16: Szwecja (INDISPUTABLE KEY),

17: Turcja (iSurf),

18: Szkocja (PEARS FEASIBILITY),

19: Luksemburg (SMART),

20: Francja (SMMART),

21-22: Węgry (SToLPaN, TraSer).

Projekty akademickie:

A: Anglia (University of Cambridge),

B: Austria (Technische Universitat Graz),

C-D: Włochy (Universita degli Studi di Parma, Politecnico di Milano ),

E-F: Francja (Centre de Recherche en Automatique de Nancy, Ecole Centrale Paris),

G: Hiszpania (Universitat Politecnica de Catalunya),

H-I: Szwajcaria (University of St Gallen, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne),

J: Grecja (Athens University of Economics and Business),

K: Finlandia (Helsinki University of Technology),

L-M: Niemcy (Universitat Bremen, Technische Universitat Munchen).


 

 

Standaryzacja.
Trzema głównymi organizacjami standaryzującymi niniejszą technologię są.

– EPCglobal
– Association for Automatic Identyfication and Data Capture Technologies
– Auto-ID Labs.

 

Zastosowanie.
Wśród pierwszych zastosowań technologii RFID był obszar bezpieczeństwa i autoryzacji. Możliwość zidentyfikowania, często jednoznacznego, obiektu, osoby, lub zwierzęcia jest łatwo osiągalna dzięki znacznikom RFID. Kolejnym przykładem jest kontrola dostępu.  
Znaczniki umieszczone w kartach, breloczkach itp. pozwalają na łatwy dostęp do zabezpieczonych obszarów, jak na przykład biuro, parking, samochód. Znaczniki mogą jednoznacznie identyfikować właściciela, umożliwiając dostęp tylko do określonych miejsc. Innym, dosyć nowym obszarem zastosowań dla RFID jest autoryzacja dokumentów. Używane są do tego znaczniki, które jednoznacznie identyfikują i potwierdzają autentyczność dokumentów, do których są dołączone. Redukuje to możliwość fałszerstw oraz ogólnie podnosi poziom bezpieczeństwa i zapewnia szybszy i łatwiejszy dostęp do dokumentów osób zainteresowanych. Kolejnym obszarem zastosowania RFID są szeroko rozumiane udogodnienia. Spowodowane jest to tym, że w praktyce najczęściej rozwiązanie wygodne dla konsumenta jest jednocześnie rozwiązaniem bardziej wydajnym, a co za tym idzie tańszym, dla usługodawcy. Pierwszym, doskonałym przykładem dla tej grupy zastosowań jest użycie płatniczych i lojalnościowych kart RFID. Taki znacznik umieszczony na desce rozdzielczej samochodu pozwala szybko i z punktu widzenia usługodawcy wydajnie korzystać np. z płatnych autostrad, mostów, tuneli czy stacji benzynowych. Dodatkowo taki znacznik w formie breloczka do kluczy może być z powodzeniem stosowany do płacenia za komunikację miejską czy też korzystania z różnego rodzaju automatów sprzedażowych. Zaletami są tutaj „bezdotykowość”, dzięki której można wyeliminować gotówkę (i czasochłonne wydawanie reszty), oraz zmniejszenie (albo nawet wyeliminowanie) kolejek.

 

Producenci.
Alien Technology jest wiodącym dostawcą produktów oraz technologii RFID. Firma powstała w 1995 roku, w kalifornijskim Morgan Creek. Specjalizuje się w produkcji pasywnych znaczników UHF, pół-pasywnych znaczników średniej częstotliwości oraz czytników. Dzięki opatentowanemu procesowi produkcji znaczników Fluidic Self Assembly, firma jest w stanie produkować duże ilości znaczników przy niskich kosztach.
Alien Technology jest czynnym członkiem EPCglobal i gra wiodącą rolę w rozwoju standardów, takich jak protokół EPC Class I Gen 2.

Sensormatic jest marką używaną przez Tyco Fire & Security, które z kolei jest częścią korporacji Tyco International. Marka ta jest używana już od ponad 30 lat.

Avery Dennison jest wiodącym producentem materiałów samoprzylepnych, oraz produktów je wykorzystujących. Firma została utworzona w 1935 roku, a swoją siedzibę ma w Pasadena w Kalifornii. Przychody firmy w 2005 roku wyniosły 5,5 miliarda dolarów. W ofercie Avery Dennison znajduje się szerokie spektrum rozwiązań dostępnych pod kilkoma makrami m. in.: produkty biurowe, materiały samoprzylepne, znaczki pocztowe, odblaskowe znaki drogowe, znaczniki oraz czytniki RFID, chemikalia. Niestety większość znaczników oferowanych przez tego producenta nie jest dopuszczona do użytku w Europie, ponieważ działa na paśmie 915 MHz.

 

 

Projekty badawcze.
RFID w szpitalu (Wireless News). Precision Dynamics Corporation (PDC), dostawca bransoletek dla automatycznej Identyfikacji podpisał porozumienie z Hewlett-Packard Tajwan, który zamierza przyspieszyć wdrażanie rozwiązań RFID na rynku ochrony zdrowia na Tajwanie.

HP ma wyłączność na oferowanie bransoletek PDC RFID. HP będzie oferował bransoletki tajwańskim szpitalom, a firma PDC dostarczy także wsparcia technicznego Początkowo rozwiązania RFID będą wdrażane w salach operacyjnych szpitali. Pomoże to w zapobieganiu pomyłkom medycznym poprzez zidentyfikowanie właściwego pacjenta, właściwego pola operacyjnego, właściwej pielęgniarki, właściwej grupy krwi i właściwego lekarza.

Nowe Laboratoria Demo RFID uruchomiono w Europie (Using RFID).
Manhattan Associates Inc. ogłosiło otwarcie w Europie pięciu nowych laboratoriów prezentujących działanie technologii RFID. Laboratoria te są wizytówką systemu firmy Manhattan nazywanego „RFID in a Box”.

Będą one symulowały środowisko klienta, w którym potencjalny użytkownik będzie miał możliwość skonfrontowania różnych technologii RFID i wyposażenia ze swoimi produktami. Laboratoria, zlokalizowane w Paryżu, Sophia Antipolis (Francja), Monachium, Utrechcie (Holandia) i Bracknell (Wlk.Brytania) umożliwią klientom poszerzenie wiedzy o rozwoju RFID.

Zainteresowani będą mogli także zobaczyć, jak należy realizować obowiązek zgodności technologii RFID w łańcuchu dostaw (łącznie ze standardami stosowanymi przez METRO, TESCO, Wal*Mart i innych). Demonstracje „na żywo” w laboratoriach pokażą, w jaki sposób stosować tagi RFID i etykiety w połączeniu z rozwiązaniami dotyczącymi zarządzania magazynem w celu umożliwienia automatycznego gromadzenia danych o pojedynczych produktach, opakowaniach zbiorczych i paletach, a także prezentuje zautomatyzowane operacje magazynowe takie jak wyładunek i załadunek oraz przyjęcia i wydania towarów.
Laboratoria w Sophia Antipolis i Utrechcie będą także służyły do testowania odczytu tagów umieszczonych na produktach. Symulowanie środowiska klienta pozwoli firmie na ocenę adekwatności różnych technik RFID oraz wyposażenia sprzętowego dla określonych produktów.

Europejscy sprzedawcy detaliczni popierają nowe standardy RFID (European Semiconductor).
Czterech znaczących europejskich sprzedawców detalicznych: Ahold, Carrefour, Metro Group i Tesco – uzgodniło, że będą stosować standardy nakreślone przez European Adoption Programme EAP) dla tagów RFID stosowanych na produktach konsumenckich.

EAP – związek firm zaangażowanych w rozwój RFID – nakreślił serię standardów mających na celu upowszechnianie zastosowania tagów przez sprzedawców detalicznych.
Grupa ta jest zaniepokojona brakiem powszechnie zaakceptowanych standardów lub brakiem wiedzy o nich. Lokalnie działające systemy będą hamować wzrost rynku RFID – potencjalnie wartym setki milionów euro rocznie.

Dr Gerard Wolfram – współprzewodniczący EAP – powiedział, że EAP rozmawia ze sprzedawcami detalicznymi w celu zapewnienia, że będą oni ze sobą współpracowali. Z powodu braku standardów, systemy nie mogą się komunikować między sobą. Sytuacja taka spowoduje dodanie ogromnych kosztów do funkcjonowania łańcucha dostaw szczególnie dla producentów.

EAP twierdzi, że powszechne przyjęcie standardów będzie promowało konkurencyjność, ponieważ sprzedawcy detaliczni będą mogli kupować tagi od wielu dostawców.
Sytuacja taka sprzyjać będzie także obniżce kosztów, ponieważ dostawcy nie będą musieli rozwijać różnorodnych technologii zapisu tagów dla różnych odbiorców detalicznych.
Dyrektor techniczny grupy TESCO, John Clark, namawia sprzedawców detalicznych do przyjęcia standardów EAP twierdząc że radiowe kody kreskowe mogą przynieść olbrzymie korzyści dla konsumentów, np. łatwiejszą dostępność i szybszy ruch produktów, co zmniejszy koszty i przyniesie obniżenie cen.

 

Charakterystyka wybranych projektów.
Poniżej bliższe przyjrzenie się trzem wybranym przeze mnie najciekawszych projektów związanych z rozwojem RFID w Europie. W dalszej części krótki spis wszystkich projektów oraz ich krótka charakterystyka.

BRIDGE:
Projekt BRIDGE (The Building Radio frequency Identification solutions for the Global Environment – Budowanie rozwiązań identyfikacyjnych w oparciu o fale radiowe dla środowiska globalnego) jest wspierany przez VI Program Ramowy UE dla Badań Naukowych, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji (FP6) w kwocie 7,5 mln euro. Koordynowany przez globalną organizację ds. standaryzacji danych, GS1, projekt BRIDGE łączy 31 globalnych organizacji w konsorcjum. Uczestnicy programu to uniwersytety w Europie i Chinach wraz z trzema laboratoriami Auto-ID, dostawcy rozwiązań (zarówno firmy mniejsze i większe), a także duże sieci handlowe, producenci oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. „Od jej wprowadzenia, technologia RFID jest postrzegana jako panaceum na bardziej wyszukany i efektywny globalny łańcuch dostaw. Zanim jednak to się stanie, należy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań” – powiedział Henri Barthel, dyrektor techniczny EPCglobal i koordynator projektu BRIDGE. „Uczestnictwo w projekcie przedstawicieli wielu sektorów jest gwarancją jego sukcesu. Projekt BRIDGE przekształci RFID z technologii identyfikacyjnej w sieć informacji o produktach opartą o EPCglobal” – dodał. Uczestnicy projektu BRIDGE skoncentrują się na badaniach naukowych, dostarczeniu usług informacyjnych i hardware’u (sensory, tagi) oraz rozwoju software’u. Działania te doprowadzą do przygotowania projektów pilotowych oraz materiałów szkoleniowych na temat technologii RFID w wielu różnorodnych aspektach handlu i sektorach gospodarki: W dziedzinie antyfałszerskich zabezpieczeń – rozwój nowych usług w ramach sieci EPCglobal ograniczy poziom fałszowania towarów, co jest poważnym problemem w Europie. W ochronie zdrowia – wzrost bezpieczeństwa pacjentów poprzez efektywniejsze śledzenie ruchu i pochodzenia produktów, a także certyfikowanie źródła pochodzenia produktów farmaceutycznych w miarę ich przemieszczania od producenta do użytkownika końcowego. W przemyśle tekstylnym – spełnianie potrzeb klientów w lepszy sposób, poprzez zwiększenie przepływu i precyzji informacji w globalnym łańcuchu dostaw. W procesach związanych z przetwórstwem spożywczym – redukowanie strat i problemów związanych z zapasami, a także umożliwianie monitorowania ruchu i pochodzenia produktów i sprzętu, a w ten sposób zwiększanie bezpieczeństwa żywności. W dziedzinie zasobów zwrotnych – usprawnianie wymiany informacji i zarządzania zasobami między partnerami w łańcuchu dostaw w celu doprowadzenia do redukcji strat i kosztów. W zakresie udoskonalania produktów – tworzenie systemów i procesów w celu zwiększenia niezawodności procesu aktualizacji, naprawy i wymiany w trakcie cyklu życia wielu produktów. W branży detalicznej – optymalizowanie procesów w sklepach detalicznych w celu poprawienia jakości usług świadczonych klientowi poprzez zastosowanie RFID na jednostkach konsumenckich. Wykorzystanie ustandaryzowanej technologii RFID w globalnym łańcuchu dostaw stwarza źródła nowych możliwości. Projekt BRIDGE pozwoli na ich urzeczywistnienie, przyczyniając się do rozwoju nowych rozwiązań dla wszystkich firm, zarówno mniejszych, jak i większych. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności specjalistycznych w zakresie technologii RFID i wymiana informacji doprowadzą do zwiększenia konkurencyjności europejskich firm, a także przyniosą korzyści klientom i obywatelom.

GRIFS:
Projekt GRIFS, który rozpoczął się w styczniu 2008 roku i potrwa dwa lata, zapoczątkuje forum, w ramach którego prace będą kontynuowane po zakończeniu projektu. Będzie to możliwe na mocy listu intencyjnego i w wyniku ciągłej współpracy pomiędzy kluczowymi globalnymi organizacjami standaryzacyjnymi aktywnymi na polu RFID.
Projektowi GRIFS przewodzą: GS1, globalna organizacja tworząca standardy dla łańcucha dostaw, Europejski Instytut Norm Komunikacyjnych (ETSI) oraz Komitet Europejski na rzecz Standaryzacji, wspierane przez 12 organizacji krajowych GS1 z Europy, Afryki, Azji i Ameryki.
Projekt ten jest finansowany ze środków 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej dla Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, którym Unia Europejska potwierdza wagę interoperacyjności pomiędzy firmami w rzeczywistości, w której wszystkie urządzenia połączone są do  wszechobecnych sieci.
W ramach projektu GRIFS będą miały miejsce prace nad scharakteryzowaniem działań standaryzacyjnych podejmowanych w skali globalnej, a w szczególności:
podjęcie działań mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat wagi standardów globalnych synchronizację działań standaryzacyjnych w zakresie RFID w skali świata uruchomienie forum ‘Global RFID Interoperability forum for Standards’ (GRIFS) skupiającego globalnych partnerów  zapewnienie ciągłej współpracy w obszarze działań standaryzacyjnych.
Powyższe działania doprowadzą do wytworzenia synergii, usprawnią współpracę i uniemożliwią duplikowanie się działań, ograniczając w ten sposób niepotrzebne nakłady finansowe, będące rezultatem tworzenia niekompatybilnych lokalnych standardów i maksymalizując wykorzystanie ograniczonych zasobów na tworzenie standardów. Spójne globalne standardy stają się warunkiem koniecznym w świetle rozrastających się w liczbie, rozmiarze i zasięgu sieci przedsiębiorstw oraz inteligentnych łańcuchów dostaw.
Te działania wspierające skoncentrują się na wykorzystaniu RFID w łańcuchach dostaw i powiązanych inicjatywach.  Obejmują one przede wszystkim śledzenie ruchu i pochodzenia jednostek fizycznych w miarę ich przemieszczania się w łańcuchu dostaw, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.

PROMISE:
Celem projektu PROMISE jest opracowanie odpowiedniej technologii i związanych z nią modeli informacji do celów podejmowania decyzji i realizowania procesów biznesowych. Koncepcja polega na tym, aby można było prześledzić cykl życiowy poszczególnych produktów i móc uzyskać na ich temat aktualne informacje. Dzięki technologii RFID można będzie zbadać status każdego produktu, na etapie koncepcji, produkcji, dostarczenia klientowi, naprawy lub ponownej sprzedaży i w końcu przeznaczenia do odzysku lub na złom.
Zgodnie ze swoja nazwa, EURIDICE zostało powołane po to, aby doprowadzić
do stworzenia w Europie najnowocześniejszej z możliwych platformy informacyjnej dla usług logistycznych. Opracowywana platforma bazuje na przesunięciu logiki i decyzyjności na poziom przesyłki, co znacznie odróżnia EURIDICE od dotychczas znanych scentralizowanych systemów wsparcia logistyki. Zastosowanie koncepcji ‚inteligentnych metek’ korzystających z szeregu sensorów i możliwości
komunikacyjnych, nada przesyłce możliwość świadomości swego otoczenia fizycznego i biznesowego oraz inicjowania komunikacji”. Dzięki osadzeniu systemu w architekturze SOA, uczestnicy łańcucha dostaw będą mogli łatwo zintegrować się z platformą, aby zasilać ja informacjami oraz otrzymywać notyfikacje. Przesyłka
kompatybilna z systemem EURIDICE będzie mogła informować o swoim stanie; przykładem obrazującym ten model informacji może być transport żywności informujący nadawcę o drastycznym wzroście temperatury, uniemożliwiającej dostawę wysokiej jakości towaru do odbiorcy. Główne założenia projektu usprawnienie wydajności logistyki poprzez wdrożenie idei „inteligentnej przesyłki” i architektury usługowej SOA; utworzenie kanałów transmisji pomiędzy transportowanymi przedmiotami a wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, właścicielami, pośrednikami, nadawcami i odbiorcami towarów; opracowanie nowych procesów biznesowych pozwalających na sprawna integracje z koncepcja .inteligentnej przesyłki.. RFID Kluczowa technologii zastosowana w projekcie jest RFID, którego podstawowa zaleta jest fakt, iż odczyt danych nie wymaga bezpośredniej widoczności pomiędzy czytnikiem, a specjalnymi metkami, którymi oznaczone są towary. Fakt ten pozwala na pełna automatyzacje procesu identyfikacji oznaczonych produktów. EURIDICE stosuje standard RFID jako jedna z dostępnych metod identyfikacji i transportu danych, wychodząc jednak dalej – ku dodaniu możliwości obliczeniowych do transportowanej przesyłki. Można też mówić o specyficznej „inteligencji” tak oznaczonych przedmiotów, która przejawia się w tym, ze potrafią one – oprócz unikalnych numerów – udostępnić dużo więcej informacji, dotyczących rodzaju towaru, jego producenta, czy trasy jaka ma odbyć. EURIDICE w swoich założeniach podejmuje próbę dodania mocy obliczeniowej i zdolności komunikacyjnych na tak niski poziom jak to jest możliwe, jednak nie zakłada umieszczenia „inteligencji” na każdym przesyłanym towarze. „Koncepcja taka nie jest realistyczna z przyczyn technologicznych, ekonomicznych, jak również z powodu konieczności zasilania złożonych urządzeń. EURIDICE wprowadza koncepcje hierarchii przesyłek: od pasywnych metek RFID oraz kodów kreskowych, którymi oznaczane są elementarne towary, poprzez metki zaopatrzone w sensory i zdolne do wykonywania logiki biznesowej oraz komunikacji lokalnej (np. Bluetooth), ku zawansowanym urządzeniom o zwiększonej mocy obliczeniowej zdolnym do komunikacji zdalnej. Dzięki koncepcji hierarchii metek, EURIDICE pokrywa cały zakres przesyłek, od poszczególnych paczek, poprzez palety zbiorcze, aż do kontenerów i pojazdów. Zastosowanie technologii inteligentnych metek pozwala na unikanie wielu błędów podczas konfekcjonowania przesyłek i problemów wynikających z dostaw uszkodzonych towarów. Inteligentne metki dają także wiele innych korzyści – takich, jak zmniejszenie nakładu pracy w centrach dystrybucyjnych (RFID), zwiększenie bezpieczeństwa transportu (sensory), lepsza gospodarka magazynowa oraz optymalizacja dostaw (notyfikacje o czasie dostawy, potwierdzenie dostawy, raportowanie uszkodzeń).

 

 

Lista projektów badawczych RFID.
1. AMI-4-SME.
Temat Projektu: „Revolution in Industrial Environment: Ambient Intelligence Technology for Systemic Innovation in Manufacturing SMEs.”

http://www.ami4sme.org/

Czas trwania: 01.10.2005 – 30.09.2008
Partnerzy: ATB (Niemcy), Brugen (Niemcy), Carsa (Hiszpania), Deri (Irlandia), Euro Coach (Irlandia), OAS (Niemcy), Pro DV (Niemcy), Sidhean (Irlandia), Softronica (Hiszpania), Telefonica (Hiszpania), TNS (Polska) Trimek(Hiszpania)

Opis projektu:

-” RFID oparty o system sensora, mobilnych czytelników & middleware, wysoce kompatybilnego do integracji z infrastrukturą SME ,
– System rozpoznania mowy  – działanie na mobilnych urządzeniach; łatwy do „wygeneruj & utrzymaj”; używając złącza standardowego.
– Nasadka systemu AmI dla mobilnych urządzeń, usługa i system integracji. „

 

 

2. ASPIRE.
Temat Projektu: ‚Advanced Sensors and lighweight Programmable middleware for Innovative Rfid Enterprise applications.”

http://www.fp7-aspire.eu/

Czas trwania: 01.01.2008 – 31.12.2010

Partnerzy: Aalborg Uniwersity (Dania), INRIa (Francja), Universite Joseph Fourrier (Francja), Athens Information Technology (EL), Melexis technologies SA (Chorwacja), Open Source Innovaction Ltd (Anglia), UEAMPE European Office of Crafts (Belgia), SENSAP S.A. (EL), Pole Traceability Valance (Francja), Instituto Telecomunicacoes (Portugalia).

Opis projektu:

„ASPIRE jest badaniem, które dostarcza radykalnych zmian w aktualnym paradygmacie rozmieszczenia RFID przez nowatorskiego, programowalnego middleware. Ten nowy paradygmat middleware będzie szczególnie korzystny dla europejskiego SME.”

 

3. BRIDGE.
Temat Projektu: „Buliding Radio Frequency Identicifation Solutions for the Global Environment.”

http://www.bridge-project.eu/

Czas trwania: 01.07.2006 – 30.06.2009

Partnerzy:GS1: Global Office (Koordynator), Francja, Anglia, Niemcy, Hiszpania, Polska, Chiny. Uniwersytety: Cambridge, ETH Zurych, Fudan, UPC Barcelona, TU Graz. Użytkownicy: Carrefour, Benedicta, Kaufhof, Gardeur, Nestle UK, Sony, Northland, SAPm AIDA, Caen, Confidex, AT3 Wireless, UPM Raflatacm Versign UK, Melior, Domino, JJ Associates.

Opis projektu:

Więcej na temat projektu w powyższym rozdziale 7. Charakterystyka wybranych projektów.

 

4. CASAGRAS.
Temat Projektu: „Coordination and Suport Action (CSA) for Globar RFID-related Activities and Standarisation”

http://www.rfidglobal.eu/

Czas trwania: 01.01.2008 – 30.06.2009

Partnerzy: AIM UK Ltd, YRP Ubiquitous Laboratory, Hong Kong Science Parks Corporation, AIDC UK Ltd., Electronics and Telecommunication Research Institute, FEIG Electronic, ETSI, QED Systems.

Opis projektu:

– „Normy i Procedury dla Międzynarodowego Standardisation w związku z RFID, zawierając podania i
normy zgodności.
– Regulujące zagadnienia pod względem norm RFID
– Globalne coding systemy w związku normy z RFID
– RFID w związku z Wszechobecną Informatyką i Sieci
– Funkcjonalny, zawierając czuciowy, rozwoje w RFID i Zrzeszonych Normach
– Obszary Podania, istniejąc i przyszłość i zrzeszyły się Normy.
– socjo-ekonomiczne komponenty użycia RFID


5. CE-RFID.
Temat Projektu: „Coordinating European Efforts for Promoting the European RFID Value Chain.”

http://www.rfid-in-action.eu/public

Czas trwania: 01.04.2006 – 30.09.2009
Partnerzy: Niemcy: MGI Metro Group, Deutsche Post AG, FEIG Electronic GmbH, Siemens AG, VDI/VDE Innovation + Technik GmbH, EADS Deutschland GmbH, Hiszpania: AIDA Centre S.L., Anglia: ADT Fire and Security PLC, Finlandia: UPM Rafsec Oy.

Opis projektu:

„Inicjatywa została skoncentrowana wokół kilku przemysłów. Partnerzy CE RFID – popartci zostali przez  współpracowników akademii i przemysłu, którzy opracowali zwięzłą mapę drogową technologii RFID dla społeczeństwa.”

 

6. CoBIS.
Temat Projektu: „Collaborative Bussines Items.”

http://www.cobis-online.de/

Czas trwania: 01.08.2004 – 31.01.2007

Partnerzy: SAP AG (Niemcy),  Infineon Technologies Austria (Austria), Ambient Systems (Holandia), BP International Ltd. (Anglia), Universitat Karlsruge (Niemcy), Lancaster University (Anglia), University of Twente (Holandia).

Opis projektu:

„CoBIS rozwinął otwartą platformę opartą o architekturę (SOA), który robi to możliwe tak, by rozpowszechnić tą technologie systemów  na dużą skalę w biznesowych procesach i systemach przedsięwzięcia. „

 

7. CuteLoop.
Temat Projektu: „Customer in the Loop: Using Networked Devices enabled Intelligence for Proactive Customers Integration as Drivers of Integrated Enterprise.”

http://www.cuteloop.eu/

Czas trwania: 01.02.2008 – 31.01.2011
Partnerzy: ATB (Niemcy), Uni Bonn (Niemcy), UNINOVA (Portugalia), The Open Group (Anglia), ETSI (Francja), TraceTracker (Niemcy), EuroTeleServ (Litwa), Euro Pool (Holandia), CAPEB (Francja).

Opis projektu:

„-nowatorska architektura SOA ,
– inteligentni i zwinni agenci zbiegli się z sterowaną zdarzeniami architekturą,
– dążenie do większego bezpieczeństwa i zaufania klientów,
– ukierunkowanie na prywatność danych i nowe modele współdziałania”

 

8. Dynamite.
Temat Projektu: „Dynamic Decisions in Maintenance.”

www – brak

Czas trwania: 01.09.2005 – 28.02.2009

Partnerzy: VTT Technical Research Centre of Finland, Manchaster and Suderland University (Anglia), universite Henri Poincare (Francja), Tekniker (E), Vaxjo University (Hiszpania), VTT (Finlandia), FIAt (Włochy), Volvo (Szwecja), Goratu (E), Wyselec and Hydrox-Pipeline (Finlandia), Martechnic (Niemcy), Engineering Statistical Services and Diagnostic Solutions (Anglia), Prisma Electronics (Grecja), IBK Krates (Estonia)
Opis projektu:

„Wyprodukować infrastrukturę RFID na skalę globalną, by umozliwiać mobilne monitorowanie mechanizmów i procesów tej technologii”

 

9.EU-IFM.
Temat Projektu: „Interoperable Fare Management Project.”

http://www.ifm-project.eu/

Czas trwania: 01.01.2009 – 31.12.2009
Partnerzy: ITSO (Anglia), TUV (Niemcy), VDV-KA (Niemcy), UITP (Belgia), UNEW (Anglia), URBA (Francja), SNCF (Francja), UPX (Francja), RATP (Francja).

Opis projektu:

„Przyczynienie się do zredukowania emisji szkodliwych spalin i wyniszczania środowiska (lasów) do produkcji biletów wprowadzając technologię RFID w celu zminimalizowania transportu i komunikacji za pomocą pociągów i innych środków komunikacji miejskich i między-miastowych.”

 

10. EURIDICE.
Temat Projektu: „European Inter-Disciplinary Research on Intelligent Cargo for Efficient, Safe and Environment-Friendly Logistics.”

http://www.univiu.org/projects/euridice

Czas trwania: 01.02.2008 – 31.01.2011

Partnerzy: Akarport (Grecja), Assindustria Belluno (Włochy), Autorita Portuale Di Treste (Włochy), BIBA (Niemcy), CEAN RFID (Włochy), CeTim (Niemcy), Enigma (Niemcy), FHV (AT), Insiel (Włochy), JSI (Słowenia), LogicaCMG (Holandia), Omega (Niemcy), Oracle (Polska), Proodos Kuehne Nagle (Niemcy), SDAG (Włochy), Searail (Finlandia), Singular Logic (Grecja), Telit (Włochy), VIU (Włochy), VTT (Francja).

Opis projektu:

„Rozwijanie techologii pod kątem biznesu, transportu i logistyki”

 

11. GRIFS.
Temat Projektu: „Globar RFID Interoperability Forum for Standards.”

http://www.grifs-project.eu/

Czas trwania: 01.01.2008 – 31.12.2009
Partnerzy: GS1: ETSI, CEN.

Opis projektu:
Więcej na temat projektu w powyższym rozdziale 7. Charakterystyka wybranych projektów.

12. INDISPUTABLE KEY.
Temat Projektu: „Intelligent distributed process utilization and blazing environment key.”

http://www.indisputablekey.com/

Czas trwania: 01.10.2006 – 31.09.2009
Partnerzy: 28 partnerów z Estonii, Finlandii, Francji, Norwegii oraz Szwecjii. Partnerzy reprezentują instytuty badawcze, kampanie ICT, przedstawicielu przemysłowych oraz kampanie produkujące drewno.
Opis projektu:

„Uleprzenie i zwiększenie transportu drzewa do klientów dzięki technologii RFID”

 

13. iSurf.
Temat Projektu: „An Interoperability Sernice Utility for Collaborative Supply Chain Planning acrosss Multiple Romains Supported by RFID Devices.”

http://www.srdc.com.tr/isurf/

Czas trwania: 01.02.2008 – 30.07.2010

Partnerzy: METU (Turcja), SRDC (Turcja), Intel (IE), FhG-IPA (Niemcy), TXT (Włochy), Uninova (Portugalia), Piacenza (Włochy).

Opis projektu:
„Prowadzenie prac nad infrastrukturą SME”

14. LEAPFROG.
Temat Projektu: „Leadership for Uropean Apparel Production Form Research along Original Guidelines.”

http://www.leap-frog.eu.org/

Czas trwania: 01.05.2005 – 30.04.2009

Partnerzy: 35 partnerów z 11 państw Europy. 11 z nich zajmuje się produkcją tekstylii oraz ubrań.
Opis projektu:

„- nowatorskie przygotowanie tkaniny,
– zautomatyzowana produkcja części garderoby,
– wirutalizacji części garderoby  i wysoka jakość  rozpowszechniania do  przedsiębiorstw.”

 

15. PEARS Feasibility.
Temat Projektu: „Privacy and Security Ensuring Affordable RFID Systems: Technical and Commercial Feasibility.”
http://www.friendlytechnologies.eu/

Czas trwania: 15.07.2007 – 15.01.2009
Partnerzy: Friendly Technologies Ltd. (Koordynator), Thales Services, Open Source Innovation Ltd, TagTech Ltd, Added Value Capital Partners.
Opis projektu:

„Prace prowadzone są nad ulepszaniem technologii RFID używanej w handlu”

 

16. PRIME.
Temat Projektu: „Privacy and Identity Management for Europe.”
https://www.prime-project.eu/

Czas trwania: 01.03.2004 – 28.02.2008
Partnerzy: IBM Belgium, IBM Zurich Research Laboratory, Unabh. Landesztrum fur DatenSchutz (Niemcy), TU Dresden (Niemcy), Katholieke Universiteit Lauven (Belgia),  Universiteit van Tilbury (Holandia), Hewlett-Packard (Anglia), Karlstads Universiteit (Salwador), Universita di Milano (Włochy), Joint Research Centre Ispra (Włochy), LAAS-CNRS (Francja), J. W. Goethe-Universitat Frankfurt am Main (Niemcy),  Chaum LLC (USA), RWTH Aachen (Niemcy), Institut EURECOM (Francja), Erasmus University Roterdam (Holandia), Fondaz Centro S. Raffaele del Monte Tabor (Włochy), Duet. Lufthansa (Niemcy), Swisscom (Chorwacja), T-Mobile (Niemcy).

Opis projektu:

„Projekt „Prywatność i Zarządzanie Tożsamości dla Europy” (PRIME) dążyć do rozwijania roboczego prototypu poprawienia prywatności systemu zarządzania tożsamościami”

 

17. PROMISE.
Temat Projektu: „Product lifecycle management and information tracking using smart embedded  systems.”

http://www.promise.no/

Czas trwania: 15.11.2004 – 15.05.2008
Parntnerzy: Niemcy: BIBA, COGNIDATA, INDYON, INFINEON, InMediasP, SAP, Szwajcaria: Bombardier Transportation, EPFL, Anglia: Cambridge University, Francja: Caterpillar, Irlandia: CIMRU, Włochy: CR FIAT, FIDIA S.p.A., ITIA-CNR, Politecnico di Milano, WRAP, Grecja: ITRACOM, Norwegia: SINTEF, Finlandia: Helsinki Unifersity of Technology, Trackway.
Opis projektu:

Więcej na temat projektu w powyższym rozdziale 7. Charakterystyka wybranych projektów.

 

18. SMART.
Temat Projektu: „Intelligent Integration of Supply Chain Processes and Consumer Services based on Uniqe Product Identification in a Networked Bussines Enivornment.”

http://www.smart-rfid.eu/contact.php

 

Czas trwania: 01.11.2006 – 30.04.2009

Partnerzy: INFRASOFT International (Luksemburg), Cambridge University –Auto-ID Lab (Anglia), Athens University of Economics and Business – ELTRUN/SCORE Research Group (Grecja), Trinity College Dublin (Irlandia).
Opis projektu:

„Projekt badań SMART celuchuje popieranie inteligentny biznes rozpowszechniający i usługi konsumenta, które winny bazować na skutecznym systemie wielodostępowym informacji i kolaboracji przez zapas partnerów”

 

19. SNMART.
Temat Projektu: „System of Mobile Maintenance Accessible in real Time.”

http://www.smmart.eu/

Czas trwania: 01.11.2005 – 31.10.2008

Partnerzy: 2MoRO SAS (Francja), 2MoRO SPRL (belgia), AVONWOOD (Anglia), CAM GmbH (Niemcy), EHM (Anglia), ESTIa (Francja), Univ of Stuttgart (Niemcy), Univ Milan Biccoca (Włochy), VOVLO (Szwecja), SGH (Polska), TELETEL (Grecja), EUROCOPTER (Francja).
Opis projektu:

” SMMART dąży do definiowania integracji wielu dziedzin transportu na świecie takich jak transport lądowy i morski”.

 

20. StoLPaN.
Temat Projektu: „Store Logistics and Payment with NFC.”

http://www.stolpan.com/

Czas trwania: 01.07.2006 – 30.06.2009
Partnerzy: Motorola, NXP Semiconductors, Auto-ID-Lab St, Gallen, Banca Popolare di Vicenza, Bull, Baker&McKenzie, Deloitte, Formax, Libri, T-Systems, the Budapest University of Technology and Economics, and Budapest Tech John von Neuman Faculty of Informatics.
Opis projektu:

„Prowadzone są prace nad Chipem NFC implentowanym w mobilnych urządzeniach.”

 

21. SToP.
Temat Projektu: „SToP Tampering of Products.”

http://www.stop-project.eu/

Czas trwania: 01.11.2006 – 30.04.2009

Partnerzy: SAP, NOVARTIS, Richemont, Airbus, Bundesdruckerei, Oria, Spacecode, University St. Gallen.
Opis projektu:

„Badania są prowadzone nad samą istotą technologii (fal radiowych i częstotliwości) RFID”

 

22. TraSer.
Temat Projektu: „Identity-Based Tracking and Web-Services for SMEs.”

http://www.traser-project.eu/

Czas trwania: 01.06.2006 – 01.05.2009

Partnerzy: Computer and Automation Research Institute, Hungarian Academy of Sciences, Helsinki University of Technology, University of Groningen, Wittman & Partner Computer Systems (Rumunia).

Opis projektu:

„Wdrażanie technologii przy kładzeniu torów kolejowych oraz wdrażanie w małych i średnich przedsiębiorstwach infrastruktury SME”

 

Ośrodki akademickie.

University of Cambridge, http://www.autoidlabs.org.uk/
Technische Universitat Graz, http://www.iaik.tugraz.at/
Universita degli Studi di Parma, http://www.rfidlab.unipr.it/
Centre de Recherche en Automatique de Nancy, http://www.cran.uhp-nancy.fr/
Universitat Politecnica de Catalunya,  http://www-tsc.upc.es/
University of St Gallen,  http://www.autoidlabs.ch/
Athens University of Economics and Business, http://www.eltrun.aueb.gr/
Helsinki University of Technology, http://www.cs.hut.fi/
Politecnico di Milano, http://tecnologie.mecc.polimi.it/
Universitat Bremen, http://www.biba.uni-bremen.de/?&L=1
Ecole Centrale Paris, http://www.lgi.ecp.fr/
Technische Universitat Munchen, http://www.iwb.tum.de/
Ecole Polytechnique Federale de Lausanne. http://licpwww.epfl.ch/

 

Inne laboratoria RFID:

West Midlands Regional Centre for Radio Frequency Identification – Anglia


 

Zakończenie.
Jak łatwo zauważyć powstało bardzo wiele projektów badawczych związanych z technologią RFID. Każdy z projektów od wielu lat ściśle prowadzi współpracę z wieloma uczelniami oraz firmami na terenie niemalże całej Europy. Najwięcej firm bierze czynny udział w projekcie z państw wysoko rozwiniętych. Są to Niemcy, Francja, Włochy, Finlandia, Anglia. Technologia RFID nie jest nowością na naszym rynku lecz wiedza społeczeństwa na jej temat jest niestety znikoma. Dlatego nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, ze w naszym życiu codziennym cały czas mamy styczność z tą wspaniałą technologią, której głównym zadaniem jest ułatwić pracę, poprawić nasze bezpieczeństwo oraz ograniczyć i uprościć do granic możliwości funkcjonowanie na naszej planecie.

Wykonał i opracował: Michał Radzikowski