Najnowsze artykuły
Technologie RFID i EPC | Analiza właściwości odczytu tagów w różnych warunkach na podstawie zestawu CAEN RFID
319
post-template-default,single,single-post,postid-319,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Analiza właściwości odczytu tagów w różnych warunkach na podstawie zestawu CAEN RFID

Analiza właściwości odczytu tagów w różnych warunkach na podstawie zestawu CAEN RFID

20:34 19 Marzec w Badania

Artykuł mówi o analizie właściwości odczytu tagów w zależności od ich położenia, odległości i ułożenia w stosunku do anteny. Na przykładzie zestawu CAEN RFID. Naszym założeniem jest sprawdzenie jak będzie się zachowywał tag RFID w stosunku do anteny w zależności od ustawienia mocy nadajnika oraz jak rozkłada się zasięg odbioru tagów. Badanie przeprowadzone zostanie przy użyciu zestawu CEAN RFID o maksymalnej mocy anteny 500 mW.

Celem badania było sprawdzenie zachowania się taga RFID w stosunku do anteny ze względu na moc anteny oraz kąt nachylenia taga. Na samym początku chcielibyśmy przedstawić sprzęt z jakim mieliśmy do czynienia tj. zestaw CAEN RFID OEM (A828-A528) development kit oraz tag rfid. W skład zestawu wchodzą:

Fot.1 Antena

Fot.1 Antena

Fot.2 Płyta

Fot.2 Płyta odbiornika

Fot.3 Tag

Fot.3 Tag RFID

Oprogramowanie na którym przeprowadzone zostało badanie to CAEN RFID user friendly demo. Software pozwolił nam do programowania mocy anteny, co miało bardzo istotny wpływ na odległość z jakiej czytany był tag.

Fot.4 Oprogramowanie testowe

Fot.4 Oprogramowanie testowe

Fot.5 Ogolem stanowisko

Fot.5 Ogólny pogląd stanowiska testowego

 

Warunki w jakich przeprowadzone zostanie badanie to:
maksymalna moc anteny (500 mW)
średnia moc anteny (250 mW)
minimalna moc anteny pozwalająca na odczyt taga (50 mW)
Sprawdzimy również, czy kąt nachylenia taga względem jego własnej osi w poziomie ma znaczenie na odległość z jakiej tag jest odczytywany.

Fot.6 Sposób dokonywania pomiarów

Wyniki badania zostały zmierzone i przedstawiają się następująco:

a) dla maksymalnej mocy anteny – 500 mW

b) dla średniej mocy anteny – 250 mW

c) dla minimalnej mocy anteny – 50 mW

Żeby najlepiej sobie zobrazować, jak wyglądają odległości maksymalne dla poszczególnych mocy, niezbędne jest nałożenie na siebie wszystkich dokonanych pomiarów. Wynik poniżej.

Kolejnym aspektem, który postanowiliśmy zbadać jest to, czy położenie taga w różnych kątach ma znaczenie na jego jakość odczytu. Wynik okazał się być zaskakujący, ponieważ kąt taga względem jego własnej osi nie miał najmniejszego znaczenia na odległość jego odbioru.

   

 Fot. 7 Od lewej: pozycja bazowa, 45 stopni przechylenia, 90 stopni przechylenia

Natomiast co jeszcze bardziej mogło zdziwić, to fakt, że obracając go do pionu tracił bardzo dużo na odległości z jakiej był możliwy jego odczyt.

 

 Fot.8 Od lewej: pozycja bazowa, pozycja pionowa

Wyniki badań odległości dla pionowego położenia taga wyglądają następująco:

Warto porównać dla tej samej mocy anteny układ taga pionowo i poziomo oraz przyjrzeć się przede wszystkim na różnicę w odległości.

Na wykresie łatwo zauważyć, że w różnicy pomiędzy pionem, a poziomem najwięcej „traci” na pomiarze z przodu anteny.

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować za uwagę i mamy nadzieje, że choć odrobinę przybliżyliśmy wam technologię rfid, która zdecydowanie i bez cienia wątpliwości będzie rozwijana w przyszłości i na pewno znajdzie jeszcze nie jedno zastosowanie, nie tylko w logistyce czy w karnetach narciarskich.

Autorzy:

Mateusz Nowak i Adam Opałacz